Miks eelistada "Barefoot" jalanõusid?

14.03.2023
Miks eelistada "Barefoot" jalanõusid?

Barefoot ehk paljajalujalatsite kandmisel on palju eeliseid tavaliste jalanõude kandmise ees, olenemata sellest, kas teile meeldib jooksmine, matkamine või niisama jalutuskäikude tegemine. Barefoot jalanõud võimaldavad teil maapinda tunnetada tänu õhemale tallale ja elastsetele materjalidele oluliselt paremini kui „tava“ jalanõudes liikudes.  Barefoot jalatsitel ei ole kõrgendatud kontsa ega muid jalale ebaloomuliku toestus pakkuvaid või jalga ebaloomuliku asendisse sundivaid elemente. Kõik ebaloomulik inimese jalale muudab jalgade ja seeläbi ka keha maapinna tunnetuse halvemaks.
 Kui olete alles esimest korda kandmas Barefooti jalanõusid, siis soovitame üleminekut tava jalatsitest barefoot tüüpi jalatsitele „sujuvalt“ .Kandke vahelduvalt mõnel päeval tava jalatseid ja siis barefoot jalatseid, et teie jalad ja keha muutustega kohaneksid. Samuti on soovitatav kasutada alguses pehmemat sisetalda. Loetleme siinkohal Teile  vaid mõned, Barefooti jalanõude kandmise fantastilised eelised tava jalatsite ees.
 Esimene põhjus, miks kaaluda Barefoot jalatsite kandmist, on parem maapinna tunnetus. Õhukeste tallaga jalatsid võimaldavad tunnetada maapinda oma jalgadeall, pinnase reljeefsust, tänu sellele oled enam seotud / kontaktis looduse ja ümbritsevaga. Kõndimine, aeglane sörkimine või jooksmine barefoot jalatsites, annab energiat ja liikumine parema tuju. Laia ninaosaga ja madala profiiliga jalatsite kandmine aitab teie keha ja tervist hoida. Parema kehahoiaku ja tasakaalu saavutamiseks on muutumas üha populaarsemaks tava jalatsite vahetamine Barefoot jalanõude vastu. Tavalised kannast varvasteni langeva profiiliga kingad viivad inimese keha „joondusest“ välja. Eelkõige lühendab kõrgendatud kand säärelihaseid, vähendab nende liikumisulatust ja võib põhjustada pingeid lihastes ja valusid alakehas. Nn. zero-drop ehk barefoot jalanõud aitavad teie kehal paremat rühti ja tasakaalu hoida. Need võimaldavad teil loomulikumalt püsti seista. Mõned inimesed on täheldanud põlve-, puusa- ja selja valude kadumist või olulist vähenemist. Kui teil on alaseljavalu või teil on raskusi tasakaalu või püstise kehahoiaku hoidmisega, siis kaaluge Barefoot jalanõude kandmist. Neil on positiivne mõju teie lihastele ja kõõlustele. Seepärast on eriti oluline kasutada lastel kes alles alustavad kõndimist ja tasakaalu hoidmist barefoot jalanõusid. Kandes seda tüüpi jalanõusid, saab lapse aju enam neuroloogilisi impulsse jalgadelt ja see arendab ning hõlbustab lapsel kõndima õppimist.  Pediaatrid soovitavad lastel liikuda barefoot jalanõudes et tagada lapse keha võimalikult loomulik areng. Liigse pehmenduse või toega jalatsid põhjustavad kudede ja luude nõrgenemist. Inimese jalg ei vaja lisa pehmendusi ja tuge jalanõudelt, inimese kõige loomulikum jalanõu on võimalikult õhukese tallaga ja jala kuju jälgiv, kuid samas piisavalt ruumi jättes, mitte jalga „enda järgi“ kujusse pressiv. Jalad on kandnud inimesi läbi elu ilma täiendava toetuseta üle 2 miljoni aasta ja keha selle aja jooksul kohanenud selliselt, et palja jalu liikudes on keha tasakaalu hoidmine ja liikumine kõige optimaalsem. Keha rühi kohanemine sinu uute barefoot jalatsitega võib võtta aega sõltuvalt liikumise intensiivsusest kuid kuni isegi aasta. Kuid tulemus on seda väärt, lisaks aitab see tagada meile vanemas eas parem tervis. Tervemad jalad on olulised, et elada õnnelikult, tervena ja kauem ning olla ka vanemas eas liikuv.

 Hoolitse ka sina oma tervise eest ja alusta barefoot jalanõude kasutamist.